Wystawa "Wyrwać z przezroczystości" autorstwa Wiesława Jurewicza jest jednym z końcowych rezultatów projektu IW EQUAL "Wyprowadzić na prostą" realizowanego przez podczas wizyty studyjnej studentów Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Służb Publicznych (partnera projektu).
Wystawa "Wyrwać z przezroczystości" to opowieść o bezdomnych i o tym, że można im skutecznie pomóc.
Podstawą koncepcji jest zauważenie pewnej mentalnej przezroczystości bezdomnych. Niby są ale ich nie ma. Nie ma ich w naszej świadomości i nie ma ich w nurcie życia. Znikają z obiegu towarzyskiego, rodzinnego, społecznego, konsumpcyjnego itd. Na fotografiach pojawiają się sylwetki "duchów" ludzkich na tle normalnego życia miejskiego. Zdjęcia poruszają tym głębiej, że pokazani "przezroczyści" odbiegają bardzo od obowiązującego stereotypu. Są to często młode, zadbane kobiety - ofiary splotu niekorzystnych okoliczności. Ta pierwsza odsłona wystawy nosi tytuł "przezroczyści".
Druga to "usłyszeć człowieka" - niby niewiele, ale chyba to jedno z najbardziej deficytowych pojęć w naszych czasach. W procedurach i wszechobecnym pędzie zatraciło się dzisiaj, podmiotowe traktowanie człowieka. A przecież słuchając innych - tutaj bezdomnych-bezrobotnych można znaleźć sposoby pomocy. Podpowiedzieć drogę, wzmocnić wiarę w siebie, zmobilizować, pomóc przebrnąć przez procedury a czasem tylko wysłuchać. Na fotografiach widzimy emocje towarzyszące tym rozmowom: łzy, gniew, cierpienie, czasem złość ale też i radość. Są to świadectwa autentycznych, niełatwych rozmów.
Trzecia część "marzenia" to delikatna, ascetyczna opowieść o spełnionych marzeniach Moniki - byłej bezdomnej z Zabrza.
Prezentacja wystawy ma na celu:
Przełamanie stereotypu postrzegania osoby bezdomnej i bezrobotnej;
Inspirowanie władz samorządowych do tworzenia aktywnych ośrodków pomocy osobom bezdomnym i bezrobotnym;
Promowanie i upowszechnianie - Metody Towarzyszenia - skutecznego narzędzia pracy z osobami wykluczonymi społecznie, wypracowanego w ramach projektu "Wyprowadzić na prostą" IW EQUAL,
Włączanie Metody Towarzyszenia do oferty dydaktycznej DWSSP "ASESOR" i innych uczelni wyższych, a przez to kształcenie przyszłych akompaniatorów (pracowników socjalnych).
Autorzy wystawy:
Wiesław Jurewicz: koncepcja, fotografie, teksty, projekt graficzny
Monika Marchewka: koordynator wystawy
Elżbieta Oleniacz-Czajka: ewaluator projektu "Wyprowadzić na prostą"
Jakub Wilczek: koordynator projektu "Wyprowadzić na prostą"
Piotr Cembaluk: asystent fotografa, autor zdjęć, plansza nr 24
Aleksandra Karol, Małgorzata Krysztofiak, Małgorzata Podkowa, Marek Kopacki - studenci DWSSP "ASESOR": cytaty i wywiady
Projekt realizowany przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL